top of page
Untitled design (1).png

Öniz Center,
Ankara / Türkiye , 2023

Proje alanı, Ankara İli  Sincan ilçesinde, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından planlanan Saraycık bölgesinde yer alıyor.  Aynı bölgede TOKİ’nin de dar gelirli vatandaş için sosyal konut proje üretimleri devam ederken, özel firmaların da proje geliştirmesi ile bölge, Sincan için yükselen bir değer olma yolundadır. Toki’nin  “ Yatay Mimari Yükselen Türkiye “ sloganı ile lansmanı yapılan bu bölge, genel olarak 9 kat yükseklik sınırına sahiptir.  Fakat parsellerde belirlenen 1,7 ve 2 gibi KAKS değerleri 9 kat sınırlaması için oldukça yüksek değerlerdir. Planlamadan gelen bu dengesizlik tasarımın çözülmesi gereken temel meselelerinden biri olarak ortaya çıkmaktadır.

e.jpg

Ana bulvara paralel ve birbirine bitişik olan 3 yapı adası üzerinde uzanan ticaret avlusu ile birbirleri ile entegre şekilde projelendirilen  Öniz Center projesi, konut ve ticaret birimlerinin denge içinde kurgulandığı, özellikle konut blokları arasında uygun gölgeleme koşullarının ve kaliteli peyzaj alanlarının sağlandığı modüler bir proje olarak dikkat çeker.

Ortadaki adada yoğunlaşan ticaret fonksiyonlarını sağındaki ve solundaki konut ağırlıklı yerleşimlerle dengeleyen proje, 2023 yılı son çeyreğinde inşaat ruhsatını almış ve 2026 yılında bitecek şekilde programlanmıştır.

 
f.jpg

Proje künye

 

Mimari tasarım: R. Güneş Gökçek

Mimari ofis: rggA 

Proje ekibi:  R.Güneş Gökçek , Mustafa Taşdemir, Osman Erdoğan , Kerem Can Karabulut , Çiğdem Şahinkaya , Çiçek Su Yavuz , Mehmet Özen  

İş veren: ASM Grup

Proje tarihi: 2023

Arsa alanı: 5,000m2

İnşaat alanı: 317.844m2

Statik projesi: Eren Sakçak 

Elektrik projesi: Emrah Güravşar

Mekanik projesi: MPM

Model: Osman Erdoğan

Proje Galerisi

bottom of page