top of page
Ekran görüntüsü 2023-12-13 120159.png

Tashkent DiamondMall,
Taşkent / Özbekistan , 2018

Taşkent DiamondMall, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’in kalbi sayılan pek çok idari, kültürel ve kamu yapılarının bulunduğu bölgede önerilmektedir. Radial bir biçimde büyüyen Taşkent’in kentsel planı, kendi içinde düzenli, geniş sokakların hakim olduğu, farklı dokuları barındıran ve her yerde yeşilin baskınlığının hissedildiği dağınık bir düzene sahiptir.

Ekran görüntüsü 2023-12-13 115649.png

Geleneksel mimarinin baskın bir biçimde hüküm sürdüğü Özbekistan yeni şehirleşme stratejilerinin bir parçası olma yolunda hızla ilerliyor. Son dönemde ilan edilen kalkınma planlarının arasında ise, Taşkent’in ekonomisini ve kültürel cazibesini ulusal ekonomiye kazandırma planları yatıyor. Taşkent yeni yabancı yatırımlara karşı dünyevi bir mıknatıs haline gelmesi için “yüksek teknoloji şehri” oluşturma planlarına başladı bile.Öyle görünüyor ki, Orta Asyanın nüfüs bakımından en yüksek kenti olan Taşkent, çok yakında geleneksel mimarisini akıllı teknolojilerle donatılan, yeni iş ve araştırma merkezleri, akıllı binalar ve yeni eğitim ve araştırma kurumlarıyla sahneye çıkaracak. 

Taşkent DiamondMall, henüz somutlaşmayan kentsel kalkınma planlarının bağımsız bir parçası olarak önerildi. Önerilen yeni alışveriş merkezi, ölçeği itibariyle konumlandırıldığı yere göre bir hayli cüsseli, ancak çevresindeki gelişimi tetikleyecek kadar canlı ve iddialı bir yapı olarak tasarlandı. Parsel tarihi Özbek Devlet Konservatuarı’nın ve kent’in yerel bir televizyon kanalının bulunduğu aks’ta yer alıyor. Arazinin bitişiğinde ise Özbekistan’ın en önemli yatırım şirketlerinin binası yer alıyor. Kent’te görülen geleneksel yapı tektoniğinin aksine, rggA’nın önerisi parsele yayılan, kendi içinde devasa kamusal alanını yaratan, yapı çevresinde yürünebilen ve her noktadan erişilebilir alanlar yaratan bir yapı ölçeği sunuyor. 5 ana sirkülasyon hacmiyle kırılan ve sistematik bir düzende planlanan fonksiyonlar, hem yön bulma yetisini kolaylaştırıyor hem de kullanıcıları her yere ulaşılabilir kılıyor. Taşkent DiamondMall’un temel fonksiyonları mağazalar, çocuk oyun alanları, spor alanları, yeme-içme alanları, ofis lobileri, otopark alanları, 2 kuleye dağıtılan ofisler ve ara katlardaki açık “yeşil teras” alanlarından oluşuyor. 
Ekran görüntüsü 2023-12-13 115844.png
 Yapı içindeki ve tavana kadar yükselen boşluklar bina içindeki fonksiyon şemasıyla orantılı bir biçimde dengeleniyor. Buradaki en önemli prensip, yapının her noktasını kullanılabilir hale getirilmek üzere tasarlanıyor. Bu anlamda, yapının 18 kotunda “podium katı” olarak belirtilen katın parçacıklı çatı’ların altında kullanıma açıldığı da kolaylıkla okunabilir. Buradaki alan, kullanıcılar için hem şehre 360’ manzarayı sağlamakta, hem de pasif iklimlendirme kriterlerini yerine getirmektedir. Tüm ofisler 80 kat’ta dağıtılan 2 ofis blok’unda yer alır. Bu iki kuleyi bölen iki kat yüksekliğindeki ara kat 21 ve 22. katlarda açık yeşil teras önerilmekte ve blokların yoğunluğunu azaltmaktadır. Taşkent DiamondMall’un mimari üslubu, parçalara bölünerek bütüncül bir yapı önermekte ve olabildiğince cam yüzey kullanımı yer yer giydirilen ve elmas gibi parlayan özel kaplama malzemesi ile dengelenmektedir. Aynı kırılgan dil, kendisini ofis bloklarında diagonal formda üreten taşıyıcı beton strüktür sistemiyle devam ettirir. Bütününde kendine özel dokusunu koruyan ve farklı alt dillerle kendini teşhir eden yapı, alışveriş blok’unda farklı taş malzemesi kullanılarak yapı girişlerini vurgular ve tekdüze görünümden kurtarır.

Proje künye:

 

Proje adı: Taşkent DiamondMall 

Mimar: rggA Mimarlık

Yer: Taşkent, Özbekistan

İş veren: Gizli

Program: Mağazalar, yeme-içme alanları, ofis lobileri, açık-kapalı otopark, ofisler, çocuk oyun alanları, spor alanları, açık sosyal alanlar

Arsa alanı: 88,547.81 m2

Toplam inşaat alanı: 373,372,48 m2

Tasarım: 2018

Görseller:rggA

Proje Galerisi

bottom of page