top of page
3.jpg

Kızılelma
Ankara / Türkiye  , 2015

Proje arazisi, Ankara'nın batıya doğru gelişen en önemli ticaret ve prestij aksında yer almaktadır. Eskişehir yolu olarak anılan aks, şehir merkezinden başlayarak ofis kuleleri, şehir hastaneleri, yeni bakanlık binaları ve alışveriş merkezleri ile birleşerek hızla Ankara'nın ticari merkezlerinden biri haline gelmiştir. Çevredeki askeri havaalanlarının da etkisiyle yeniden belirlenen handikap sınırı yaklaşık 60 metreye düşmüştür. Yine de eşdeğerlik değeri büyüktür. Birbirini zorlayan bu iki girdinin yanı sıra parselin Eskişehir yoluna bakan ön cephesinin oldukça dar olacak şekilde konumlandırılmış olması da tasarımın sınırlarından biridir.

Ekran görüntüsü 2023-12-13 124103.png

Bina zemin katta geçirgen bir alan olarak düşünülmüştür. Hemen önündeki metro istasyonu veya Eskişehir yolu üzerindeki diğer toplu taşıma araçlarıyla bölgeye gelen ve Kuzey yoluna aktarma yapmak isteyen kent sakinlerini kapsayacak şekilde yarı korunaklı olarak tasarlanan zemin kat, lüks restoran ve kafelere ev sahipliği yapacak. Birinci bodrum katta kapalı olarak tasarlanan ve 1. katta inşa edilen mağazalara doğrudan erişim sağlamak için yürüyen merdivenlerin bulunduğu ticaret alanı, ofis ve konut bloklarının temelini oluşturuyor. Projenin ön cephesinde yer alan otel projesi ise tek başına bir blok olarak diğer fonksiyonları destekliyor.

Project facts

Architectural design: R.Güneş Gökçek

Architectural office: rggA 

Project team: Serkan Kocabay, Hazal Uçak, Çağrı Çağır 

Project date: 2015

Land area:16.750 m2 

Construction area: 88.355 m2 

Awards: Kızılelma won the WA Award in the 24th Cycle by World Architecture Community

Yarışma, Shenzhen Belediyesi Bayındırlık İşleri Bürosu Mühendislik Tasarım Yönetim Merkezi, Hong Kong Çin Üniversitesi (Shenzhen) tarafından açıldı ve 2019 yılında Shenzhen Position Mekansal Kültür Geliştirme Ltd. Şti. Tarafından organize edildi. 

 

Proje ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Project Gallery

bottom of page