top of page
Ekran görüntüsü 2023-12-13 120646.png

Ankara Heights
Ankara / Türkiye , 2017

 

 

Ankara’nın Güney Giriş Kapısı...

 

Konya yönünden şehre girerken, yoğun orman dokusunun oluşturduğu  fon üzerinde yer alacak olan proje, adeta Ankara’nın güney giriş kapısı niteliğindedir. Proje arsası, Ankara’nın yüksek tepelerinden biri olan Dikmen’in yaklaşık en üst kotunda yer almaktadır. Bu sebeple her yönden şehre hakim konumdadır. Güney Yönünde orman arazileri üzerinden Gölbaşı ve İncek yerleşkesine, diğer yönlerden de Ankara Manzarasına hakimdir. Tüm bu yönlerden proje, izlenen ve izleyen bir proje olacağı öngörülerek hazırlanmıştır.

 

Yoğunluğun Üstesinden Gelmek...

 

Arsanın, kısa kenarında yer alan yaklaşık 80m’lik kot farkı ve yoğun inşaat alanı göz önüne alındığında çözüm bekleyen en önemli problemler şunlardır:

Ekran görüntüsü 2023-12-13 120922.png

1- Yaya ve araç trafiğinin çözümü

 

Proje alanının büyük bölümü yola cephelidir. Bu yollar arasında yaklaşık 80m varan kot farkları vardır. Fonksiyonlar hem yatayda hem düşeyde bölgelenmiş, yol ile ilişkisi kurulan hemen her kottan yaya ve araç giriş imkanları sağlanmıştır. Bununla birlikte +1228 kotunda oluşturulan iç avlu sayesinde açık alışveriş sokağı/avlusu oluşturulmuştur.  Prestijli markalara, kafelere, restoranlara ev sahipliği yapacak bu avlu aynı zamanda projenin tüm noktalarına  düz ayak bağlantı sağlamaktadır. 

2- Morfolojik düzen

 

Arsanın fiziki yapısı gereği özellikle düşeyde, Konut Kuleleri, Home-Ofisler ve Ticaret gibi fonksiyon ayrımları yapılmıştır. Home-ofis olarak tarif ettiğimiz kısım,  yatay düzlemde avlular oluşturacak şekilde tekrar parçalara ayrılmıştır.  Her avlu, içinden yükselen kuleler ile tanımlanacak şekilde bölgelenmiştir. Böylece nüfus yoğunluğu daha iletişim kurulabilir, komşuluk ilişkileri kurulabilir biçimde daraltılmıştır.

 

3- Alt parçalara ayırma

 

Daha alt parçalara ayırma, insanların kendilerini güvende hissedeceği nitelikli mekanların oluşturulması ve tasarımın insan ölçeğine getirilmesi için önemli bir araçtır. Bu noktada Kamusal-Yarı Kamusal-Özel alanların belirlenmesi önem taşımaktadır.

Ekran görüntüsü 2023-12-13 115844.png

Kamusal – Yarı Kamusal – Özel Alanların Tasarımı

 

Sağlıklı bir yaşam alanının oluşturulması, mahalle ve komşuluk ilişkilerinin doğru kurulması için olmazsa olmaz ön şart kamusal-yarı kamusal ve özel alanların dengesi ve nasıl çözümlendiği ile ilgilidir. Bu ilişkiler projenin kent ile olan ilişkisinde, proje alanının içinde, konut bloklarında ve her bir dairenin içinde ayrı ayrı ele alınmıştır. Her bir ölçek aynı denge göz önüne alınarak kendi iç dinamiklerine en uygun şekilde çözümlenmiştir. 

Davetli bir yarışmaya sunulan konsept proje, yatırımcısı tarafından birinci seçilmiştir

Proje künye

 

Proje ismi: Ankara Heights

Mimari ofis: rggA Mimarlık

Proje yürütücüleri: R.Güneş Gökçek & Önder Çolak

Proje yılı: 2017

Yer: Ankara

Ödüller

2019. Dünya Mimarlık Topluluğu'nun düzenlediği WA Awards 10+5+X ödüllerinin 30.döngüsünde Ankara Heights "Tasarım” kategorisinde Onur Üyeleri ve Önceki Kazananların oylarıyla ilk 10 proje arasında ödüllendirilmiştir.

Proje Galerisi

bottom of page