top of page
Ekran görüntüsü 2023-12-13 164304.png

Ankara Ofis Kulesi
Ankara / Türkiye , 2016

Ankara Ofis Kulesi, yakındaki eğitim ve araştırma enstitüleri üzerinde yatırım yapma ve teknopol modeli ile ilgilenen yerli ve yabancı yüksek teknoloji şirketlerine hizmet için tasarlanmış bir spekülatif ofis binasıdır.

 

Proje, şehir merkezi ile Ankara’nın batısını bağlayan Eskişehir Otoyol aksı üzerinde kentsel anlamda önemli bir rol oynar. Bir yandan çok katlı konut yerleşmesine komşu iken tam ters taraftan yaya, metro ve otoban gibi ulaşım ağınca çevrelenmiştir. Buna karşılık, bina bambu korusunun oluşturduğu tampon bölge ile otobandan ayrılan, yaşanabilir bir kentsel bahçe yaratmak için geri çekilmiştir ve komşu mahalleler ile ulaşım aksı arasında kritik bir yaya bağlantısı sağlamaktadır. Proje, büyük ölçekli yatay ahşap panjur yığınını örten minimal geometrideki cam hacmin yemyeşil bir bahçe içinden yükselmesi ile oluşan ifade basitliği ile çevresinden ayırt edilmektedir.

Ekran görüntüsü 2023-12-13 164212.png

Bina yüksek performanslı giydirme cephe ile kaplı, dördü yer altında yer alan otopark katları olmak üzere toplam on dört katlı betonarme çerçeveden oluşur. Dar yapı oturumunun içinde çekirdeğin eksantrik bir biçimde yerleştirilmesi ve alışılmadık biçimde fazla olan kat yüksekliği,  hem kesintisiz bir görüş ve kullanıcı alanlarının derinliklerine kadar gidebilen doğal ışık ile cömert alanlar yaratır. Dışarıda yer alan yatay kayıtlar ısı kazanımının önüne geçerken, içeride yer alan ve bina cephe sistemine entegre edilmiş, kullanıcılar tarafından bağımsız olarak kontrol edilebilen güneş kırıcılar gün ışığı kontrolü sağlar. Kulenin uzun, dar oranları ve camdaki yatay kayıtların ve ahşabın ölçeği ve tekrarı projeye önem kazandıran bir soyutlamayı başarır. Yapının inşaatı 2016 yılı yaz aylarında tamamlanmıştır. 

Ankara Ofis Kulesi, Boston kökenli Anmahian Winton Architects firması tarafından rggA Mimarlık’ın sağladığı yerel danışmanlık, proje müellifliği, saha kalite yönetimi hizmetleri desteğinde tasarlanmıştır.

Proje künye

 

Mimari tasarım: Alex Anmahian / Anmahian Winton Architects

Yerel danışman ve mimari: R. Güneş Gökçek

Mimari ofis: Anmahian Winton Architects, rggA 

Proje ekibi: Aaron Bruckerhof, Todd Theil, Mazen Sakr, Julia Davids, Sydney Theil, Evrim Özlem Kale, Gökçen Çağatay, Özge Öz, Haktan Aksu  

İş veren: Dolphin Overseas LLC 

Proje tarihi: 2009-2012

Proje inşaat tarihi: 2013-2016

Arsa alanı: 5,000m2

İnşaat alanı: 22,000m2

Statik projesi: Richmand So, Dr. Gökhan Tunç, YPT 

MEP: Buro Happold 

Sağlanan hizmetler: Yerel danışmanlık, AoR, yapı kalitesi, güvence kalite kontrolü

Altyapı: Zafer Elibol 

Fotoğraflar: Florian Holzherr

Ödüller: 

Proje Galerisi

bottom of page