top of page
CAM 2.jpg

Delice Meslek Yüksek Okulu
Delice / Kırıkkale, 2017

Delice Meslek Yüksekokulu Kırıkale’nin Delice ilçesinde Kırıkkale-Çorum Yolu üzerinde Kuzey-Doğu yönünde yer alır. Proje, eski Meslek Yüksek Okulu binasının deprem riski sebebiyle yıkılması kararı üzerine aynı parsel için önerilmiştir. Arazi, tek-tük alçak katlı konut yapılarının bulunduğu, kendini olabildiğince geride tutan ve çok farkedilmeyen bir alan olarak tariflenebilir. Araziyi bağlayan yol kotundan parselin arka tarafına kadar hafifçe bağlayan 6 metrelik eğim, yapının yeni formunu ve fonksiyonel şemasını açıkça belirlemektedir. 

 

CAM 1.jpg

Bu doğrultuda, rggA Mimarlık’ın tasarım önerisi, tek bir yüksek hacim üreten ve fonksiyonlarını bu dikey hacim içinde dağıtan alışılagelmiş bir okul tipolojisi yerine, bulunduğu ölçekte kentin iki ucunu birbirine bağlayan ve kentle hemhal olan bir yapı blok’u üretir. Burada hedeflenen mimari yaklaşım, yapının üst kot’tan alt kot’a bağlanan yeni bir yaya akışı, kentsel “korunaklı avlu” ve önerdiği mütevazi yapı diliyle gerçekten yaşayan bir okul yapısına dönüşmesini öngörmektedir. Binanın mimari üslubu kentte farkedilmeyecek kadar “gösterişsiz”, fakat yarattığı makul ölçekteki ve çalışır kentsel alanıyla bir o kadar da güçlüdür.

3 kat’ta sonlanan ve L-formuna yayılan bloklar’ın zemin katında ve ara katlarda sınıflar yer alır, en üst kat’a yerleştirilen ve sınıfları bağlayan yemekhane kendi katındaki yeşil terasla zenginleştirilir ve üst kotla ilişkisini devam ettirir. Böylece yapı hem üst kottan kentin doğal bir parçası olabilecek, hem de yarattığı şehir terası ile kente büyük bir vista ile açılarak okulun her noktasını yaşanabilir hale getirecektir. Okulun çok amaçlı salonu ve teknik hacimleri ise bodrum kat’ta yer alır. Tüm bina cephesi gri tuğla kaplama ve yerden –tavana kadar camlarla bezenerek yapının “mütevazi” dilini oluşturur
Ekran görüntüsü 2024-02-01 171310.png

Proje künye

 

Proje adı: Delice Meslek Yüksekokulu

Yer: Delice, Kırıkkale, Türkiye

Tarih: 2017

Arsa alanı: 6,825 m2

Toplam inşaat alanı: 3,873 m2

Tasarım: R. Güneş Gökçek

Proje ekibi: Mustafa Taşdemir, Ahmet Çağlar, Osman Kuran, Yasin Kurmuş, Ozan Burak Güzey 

İnşaat başlangıç tarihi: 2018

Planlanan inşaat bitiş tarihi: 2019 

Proje Galerisi

bottom of page