top of page

1000-People Mosque, Turkey, 2019

00_kapak
01_yerleşimşeması
02
03
05
06
07
08
09
10
11-ana salon bölünme şeması
1000-People Mosque

1000 Kişilik Cami, Türkiye

 

1000 Kişilik Cami projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen "Cami Tasarımı Fikir Yarışması" kapsamında önerilmiştir. Yarışmanın amacı İslam dinin ibadethane mekanı olan camilerin, çeşitli yan işlevler ile desteklenmiş bir odak olmasına yönelik fikirlerin paylaşımının sağlanmasıdır.

 

rggA’nın proje önerisi genel geçer bir tipoloji ya da tekrarlanabilir bir tip proje şemasına yönelmek yerine, bir tür düşünme ve tasarlama metodoloji olarak önerilmiştir. rggA’nın önerisi işlevsel çözümündeki basitliğine rağmen, kavramsal anlamda çok katmanlı bir problem olarak bir cami yapısı günümüzde nasıl ele alınmalıdır kavramını tartışmaya açar. 

 

Projenin detaylarını mimari yarışma raporundan okuyabilirsiniz. 

 

Proje künye

 

Ofis: rggA Mimarlık

Yıl: 2019 

Tasarım ekibi: Güneş Gökçek

Yardımcılar: Ahmet Çağlar, Simge Çetinkaya, Ozan Güzey

1000-People Mosque, Turkey

 

The 1000-people mosque project was proposed within the scope of "Mosque Design Idea Competition" organized by the Ministry of Environment and Urban Planning. The aim of the competition is to provide the sharing of ideas about the mosque, which is a place of worship of Islam, with a focus supported by various side functions.

 

rggA's project is proposed as a method of thinking and designing methodology rather than a general typology or a repeatable project type. Despite the simplicity of rggA's proposal in its functional solution, it interrogates the concept of a mosque problem to open up the discussion of how a mosque should be handled as a multi-layered concept.

 

You can read the details of the project from the architectural competition report.

Project facts

 

Office: rgg Architects

Year: 2019 

Lead designer Güneş Gökçek

Team: Ahmet Çağlar, Simge Çetinkaya, Ozan Güzey

bottom of page