top of page
Ekran görüntüsü 2023-12-13 164304.png

Ankara Office Tower
Ankara / Turkey, 2016

Ankara Office Tower is a speculative office building designed to serve local and international high technology companies interested in capitalizing on nearby educational and research institutes, embracing the technopole model of economic development.Urbanistically, the project plays an important role in the rapidly developing Eskişehir Highway corridor west of Ankara’s old city center. At one edge, the site borders an emerging residential neighborhood. It is flanked on the opposite side by a transportation hub for highway, public transport, and pedestrians. In response, the building is set back from the highway, making space for a habitable urban garden, buffered by a bamboo grove and providing a critical pedestrian connection between transportation node and the adjacent neighborhood. The project is distinguished from its surroundings by simplicity of expression: a minimal geometric glass volume encasing a stack of large-scale, horizontal wood louvers, set in a lush garden.

 

 

 

 

Ankara Ofis Kulesi, yakındaki eğitim ve araştırma enstitüleri üzerinde yatırım yapma ve teknopol modeli ile ilgilenen yerli ve yabancı yüksek teknoloji şirketlerine hizmet için tasarlanmış bir spekülatif ofis binasıdır.

 

Proje, şehir merkezi ile Ankara’nın batısını bağlayan Eskişehir Otoyol aksı üzerinde kentsel anlamda önemli bir rol oynar. Bir yandan çok katlı konut yerleşmesine komşu iken tam ters taraftan yaya, metro ve otoban gibi ulaşım ağınca çevrelenmiştir. Buna karşılık, bina bambu korusunun oluşturduğu tampon bölge ile otobandan ayrılan, yaşanabilir bir kentsel bahçe yaratmak için geri çekilmiştir ve komşu mahalleler ile ulaşım aksı arasında kritik bir yaya bağlantısı sağlamaktadır. Proje, büyük ölçekli yatay ahşap panjur yığınını örten minimal geometrideki cam hacmin yemyeşil bir bahçe içinden yükselmesi ile oluşan ifade basitliği ile çevresinden ayırt edilmektedir.

Ekran görüntüsü 2023-12-13 164212.png

The building is composed of a fourteen-story concrete frame clad with a high-performance curtain wall, and includes four levels of underground parking. The tower’s eccentrically organized core within the narrow building footprint and its unusually high ceilings create generous spaces that take advantage of unobstructed views and allow natural light to penetrate deeply into all tenant areas. Deep horizontal mullions on the exterior control solar gain, while interior operable wood louvers, integral to the curtain wall system, give tenants individual daylight control. The tower’s tall, narrow proportions and the scale and repetition of the horizontal bands of glass and wood achieve a level of abstraction that lends stature to the project. Construction of the project was completed in the summer of 2016. 

 

 

 

Bina yüksek performanslı giydirme cephe ile kaplı, dördü yer altında yer alan otopark katları olmak üzere toplam on dört katlı betonarme çerçeveden oluşur. Dar yapı oturumunun içinde çekirdeğin eksantrik bir biçimde yerleştirilmesi ve alışılmadık biçimde fazla olan kat yüksekliği,  hem kesintisiz bir görüş ve kullanıcı alanlarının derinliklerine kadar gidebilen doğal ışık ile cömert alanlar yaratır. Dışarıda yer alan yatay kayıtlar ısı kazanımının önüne geçerken, içeride yer alan ve bina cephe sistemine entegre edilmiş, kullanıcılar tarafından bağımsız olarak kontrol edilebilen güneş kırıcılar gün ışığı kontrolü sağlar. Kulenin uzun, dar oranları ve camdaki yatay kayıtların ve ahşabın ölçeği ve tekrarı projeye önem kazandıran bir soyutlamayı başarır. Yapının inşaatı 2016 yılı yaz aylarında tamamlanmıştır. 

Ankara Office Tower was designed by Boston-based architecture firm Anmahian Winton Architects. rgg Architects provided local consultancy, architect of record and management of the site quality team services.Ankara Ofis Kulesi, Boston kökenli Anmahian Winton Architects firması tarafından rggA Mimarlık’ın sağladığı yerel danışmanlık, proje müellifliği, saha kalite yönetimi hizmetleri desteğinde tasarlanmıştır.

Proje künye

 

Mimari tasarım: Alex Anmahian / Anmahian Winton Architects

Yerel danışman ve mimari: R. Güneş Gökçek

Mimari ofis: Anmahian Winton Architects, rggA 

Proje ekibi: Aaron Bruckerhof, Todd Theil, Mazen Sakr, Julia Davids, Sydney Theil, Evrim Özlem Kale, Gökçen Çağatay, Özge Öz, Haktan Aksu  

İş veren: Dolphin Overseas LLC 

Proje tarihi: 2009-2012

Proje inşaat tarihi: 2013-2016

Arsa alanı: 5,000m2

İnşaat alanı: 22,000m2

Statik projesi: Richmand So, Dr. Gökhan Tunç, YPT 

MEP: Buro Happold 

Sağlanan hizmetler: Yerel danışmanlık, AoR, yapı kalitesi, güvence kalite kontrolü

Altyapı: Zafer Elibol 

Fotoğraflar: Florian Holzherr

Project facts

 

Architectural Design: Alex Anmahian 

Local Consultant and Architect of Record: R. Güneş Gökçek AoR 

Architectural Office: Anmahian Winton Architects, rggA

Project Team: Aaron Bruckerhof, Todd Theil, Mazen Sakr, Julia Davids, Sydney Theil, Evrim Özlem Kale, Gökçen Çağatay, Özge Öz, Haktan Aksu 

Client: Dolphin Overseas LLC

Project Date: 2009-2012 

Construction Date: 2013-2016 

Land Area: 5.000 m2 

Construction Area: 22.000 m2 

Structural Project: Richmand So,Dr. Gökhan Tunç YPT 

MEP: Buro Happold 

Services Provided: Local Consultancy, AoR, Construction Quality, Assurance Quality Control 

Infrastructure: Zafer Elibol 

Photography: Florian Holzherr

Ödüller: 

Awards:  

Project Gallery

bottom of page