top of page

Textile Factory Renovation Proposal, Tokat / Turkey, 2014

headimage
1
2
3

Tekstil Fabrikası Renovasyon Önerisi, Niksar, Tokat 

 

Proje önerisi, Tokat Erbaa’da yer alan organize sanayi bölgesindeki mevcut fabrika yapısının taşıyıcı sisteminin korunarak yenilenmesini konu alıyor. Ön tarafta yer alan idare, showroom ve eğitim salonlarını barındıran kütle giydirme cephe ve hemen önünde. Bir cephe gbi yer alan metal güneş kırıcılar ile kaplanıyor. Güneş kırıcılar tam olarak kapandığında binayı homojen olarak saran bir tür kepenk görevi görüyor.

Fabrika kütlesi ile idari binanın kesişim noktasında, 2 binayı koparırcasına boylu boyunca bir çatı ışıklığı öneriliyor. böylece ana binanın koridoru da gün ışığı alabiliyor.

Fabrika kütlesinde cam alanlar artırılıtken, çatı da sağlanan ışıklıklar ile gün içindeki aydınlık seviyesi artırılıyor.

Proje künye

Mimari tasarım: R.Güneş Gökçek

Mimari ofis: YPM

Proje ekibi: Tuba Büyükakıllı, Zafer Parlak

Proje tarihi: 2014

Textile Factory Renovation Proposal, Niksar, Tokat

 

The project proposal is about the renewal of the existing factory building by maintaining the structural system in the industrial zone located in Erbaa, Tokat. Located in the front, the body containing the administration, showroom and training rooms is coated with curtain wall, and metal sunshades standing just in front like a facade. When the sun shades are fully closed, they serve as a kind of shutter surrounding the building homogenously.

A roof light all along at the intersection of the factory body and the administrative building is proposed so as to separate two buildings. so it can receive beam in the hallway of the main building days.

The glass areas in the body of the factory are increased, and the level of lighting during the day is also increased with the lights provided in the rooftop.

Project facts

Architectural design: R.Güneş Gökçek

Architectural office: YPM

Project team: Tuba Büyükakıllı, Zafer Parlak

Project date: 2014

bottom of page