top of page
Ekran görüntüsü 2023-12-01 123327.png

Sunlife Konut Projesi
Istanbul / Türkiye , 2015

Proje arsası, Tuzla’nın yayla mahallesinde, liman kısmına görece yakın bir noktada konumlanmaktadır. Çevresi 6 katlı klasik parsel apartman blokları ile çevrilidir. Mevcut imar koşullarının 2 bloklu bir yerleşime zorladığı alanda, tek bir uzun blok ile tanımlı bir ortak alan oluşturulması hedeflenmiştir. Geriye çekilen ve yol ile arasına daha fazla alan oluşturulmasını sağlayan bu ortak alan aynı zamanda sokak perspektifinde, denize göre arkasında kalan blokların ve sokağın önünü açan, rahatlatan bir boşluk haline gelmiştir. Kot durumu ve imar planından dolayı batı yönünün açık olması, zemin kotta dahi deniz ile ilişkisini kesmeyen bir bahçe oluşmasına olanak tanımaktadır.

Ekran görüntüsü 2023-12-01 123226.png

Bahçe kuzey etkisine karşı korunaklı ve güney cephelidir. Uzun yapı kütlesi biri katta 3 daireli, diğeri katta 2 daireli 2 bloktan oluşmaktadır. Mutfak ve salon gibi en az 2 yaşam alnının güney cepheye ve manzaraya yönlendirildiği yapıda 7’si çatı dubleksi, 5’i bahçeli daire olmak üzere toplam 32 daire yer almaktadır.

Genel olarak  koyu gri cam mozaik malzeme ile kaplanan binanın taşıyıcı sistemi beyaz renkli cam mozaikler ile kaplanmış ve gri fon üzerinde binanın ana cephe karakterini oluşturması sağlanmıştır. Geniş camlı yüzeylerde eklenen ve taşıyıcı olmayan ikincil düşey elemanlar ile çerçeve etkisi güçlendirilmiş ve hareket oluşturulmuştur. Yapıda baskın olarak ortaya çıkan diğer iki malzeme ise balkon parapetlerinde ortaya çıkan ahşap elemanlar ve kenetli metal çatıdır.

 

İnşaat çalışmaları 2017 yılı ortasında tamamlanmıştır.

Ekran görüntüsü 2023-12-01 123456.png

Proje künye

Mimari tasarım: R.Güneş Gökçek

Mimari ofis: rggA 

Proje ekibi: Çağrı Çağır, Hazal Uçak, Mustafa Taşdemir, Yasemin Korkmaz, Yusuf Geneş 

İş veren: Yılmaz İnşaat 

Proje tarihi: 2015 

İnşaat tarihi: 2015 

Arsa alanı: 3.474 m2 

İnşaat alanı: 5.400 m2 

Statik projesi: Statek Mühendislik 

Elektrik projesi: Fatih Aydoğdu, Hasan Coşkun 

Mekanik projesi: Ak Proje

Proje Galeri

bottom of page