top of page
KBK_13 - Foto.jpg

Öniz Yaşam
Ankara, 2020


Öniz Yaşam Konutları, alışılagelmiş apartman tipi konut projelerine ve villa sitelerine alternatif olarak geliştirilen; her iki tipolojinin avantajlarını tek bir projede birleştirmeyi hedefleyen bir anlayışla tasarlanmıştır. Konut tipleri kadar, dış mekân kullanımını da fonksiyonel hale getiren projede, ortak peyzaj alanları yanında, kendilerine ayrılmış özel bahçeleri sayesinde dış mekân ve iç mekân yaşam sürekliliği en üst seviyeye çıkarılmıştır.

KBK_3 - Foto.jpg

4 farklı tipte tasarlanan, her biri müstakil girişli 30 adet bahçeli konut, arsanın topografik yapısını da kullanarak, avantajlı bir yönlenme stratejisi belirlemekte, konutun asli unsurlarından olan içe dönme, mahremiyet oluşturma, sınır çizme, kişisel alan yaratma kavramlarının üzerinde incelikle durmaktadır. Bu durum aynı zamanda yeni normallere alışmaya çalıştığımız dönemde önemi daha da artan müstakilleşme ve izolasyon için gerekli özel yaşam alanlarını oluşturmaktadır.

Her biri 5 bahçeli konuttan oluşan 6 adet blok, arsaya yerleşimi ile bir tür yayalaştırılmış iç sokak oluşturmaktadır. Site girişinden itibaren yaya ulaşımını strüktüre eden sokak, aynı zamanda kontrollü bir biçimde sosyalleşmeye en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemde, bir tür karşılaşma, buluşma mekânı olarak ele alınmıştır. Blokları dıştan çevreleyen araç yolu aynı zamanda sokak oyunlarına ev sahipliği yapan bir oyun alanıdır. Bloklar, konutlara direkt giriş imkânı sağlayan otopark alanı ile bodrum katta birleşmektedir.
KBK_13_GECE.jpg
Detay incelmişliği, mekânlarına aldığı ışığın kalitesi ile dingin bir yaşamın izlerini süren projemizin kullanıcıların temsiliyeti anlamında da önemli bir araç olacağı düşünülmektedir. İnşaatı başlanan yapının 2021 yılı son çeyreğinde bitirilmesi hedeflenmektedir. 

Proje Künyesi

Ofis: rggA Mimarlık

Yıl: 2020

Tasarım : Güneş Gökçek

Tasarım ekibi : Ahmet Çağlar, Batuhan Türkay, Mustafa Taşdemir, Ozan Güzey, Buğra Topa

İnşaat Alanı : 8.900m2

Proje Galerisi

bottom of page