top of page

Ultra Forum
Ankara, 2023

LocateLocated in the northwest of Ankara, Keçiören District is known for its dense population and various social and commercial activities. Especially in recent years, the Ovacık neighborhood, situated within it, has gained prominence with its high-rise modern residences.

Ankara'nın kuzeybatısında konumlanan Keçiören İlçesi, genellikle yoğun nüfusu ve çeşitli sosyal, ticari faaliyetleriyle tanınmaktadır. Özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettiren bir yerleşim alanı olan Ovacık semti,  yüksek katlı modern konutlar ile dikkat çekmektedir.

c_6 - Foto.jpg

The Ultra Forum project stands out with its modern architectural design and extensive social amenities. The plot, flanked by neighboring parcels on both sides, faces the boulevard to the north and a 10-meter road to the south. This configuration allows for commercial use on the Boulevard side and residential use on the Southern Road side, ensuring completely independent solutions for commerce and housing.

Ultra Forum projesi, modern mimari tasarımı ve geniş sosyal olanaklarıyla ön plana çıkmaktadır. Her iki yanında komşu parseller bulunan arsanın kuzeyi Bulvara, güneyi ise 10m lik yola cephelidir. Bu yönüyle Bulvar cephesi tarafında ticari kullanıma, Güney Yolu tarafında ise konut kullanımına olanak sağlanmıştır. Bu yönüyle ticaret ve konut kullanımları birbirinden tamamen bağımsız bir şekilde çözülmüştür.  

Commercial use is planned in the form of shops facing the road, while on the residential side, a social courtyard is created with garden duplexes planned as townhouses. Adjacent to the commercial side of the courtyard, a 24-story residential block is positioned.Ultra Forum aims to meet everyone's expectations with its modern architectural design, social areas, and various housing options, providing an ideal living space for those who want to escape the city life.Ticari kullanım, yola cepheli dükkanlar şeklinde planlanırken, konut tarafında bahçeli  dubleksler şeklinde planlanan kent villaları ile bir sosyal avlu oluşturulmuştur. Avlunun ticarete komşu tarafında ise 24 Katlı Konut bloğu yerleştirilmiştir.Ultra Forum, modern mimari tasarımı, sosyal alanları ve farklı konut seçenekleri ile herkesin beklentilerini karşılamayı ve şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için ideal bir yaşam alanı sunmayı hedefleyen bir proje olmuştur.
9.jpg

The project consists of a total of 144 apartments of 20 different types, 12 villas, and 12 shops. Ultra Forum aims to meet everyone's expectations with its modern architectural design, social areas, and various housing options, offering an ideal living space for those who wish to escape the city life.

Construction of the project began in the last quarter of 2023, with completion planned for 2025.


 

Projede , 20  farklı konut tipinden oluşan toplam 144 adet daire , 12 adet villa , 12 adet dükkandan oluşuyor. Ultra Forum, modern mimari tasarımı, sosyal alanları ve farklı konut seçenekleri ile herkesin beklentilerini karşılamayı ve şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için ideal bir yaşam alanı sunmayı hedefleyen bir proje olmuştur.

Projenin inşaatına 2023 son çeyreğinde başlandı ve 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

Proje künye

 

Mimari tasarım: R. Güneş Gökçek

Mimari ofis: rggA 

Proje ekibi: Mustafa Taşdemir, Kerem Can Karabulut , Çiçek Su Yavuz 

İş veren: Ultra inşaat

Proje tarihi: 2023

Arsa alanı: 10.370m2

İnşaat alanı: 33.068m2

Statik projesi: Eren Sakçak 

Elektrik projesi: Emrah Güravşar

Mekanik projesi: Ebru Cengiz

Project Fact

 

Architectural design: R. Güneş Gökçek

Architectural office: rggA

Project team: Mustafa Taşdemir, Kerem Can Karabulut, Çiçek Su Yavuz

Employer: Ultra construction

Project date: 2023

Land area: 10.370m2

Construction area: 33.068m2

Static project: Eren Sakçak

Electrical project: Emrah Güravşar

Mechanical project: Ebru Cengiz

Project Gallery

bottom of page